Bušta Jan

Chov psů má v naší rodině mnohaletou tradici. Již můj pradědeček byl majitelem chovatelské stanice „Hamry“ založené v roce 1921, ve které choval německé krátkosrsté ohaře a hrubosrsté foxteriéry. Já jsem vyrůstal zejména s kokršpaněly svých prarodičů, svého prvního psa – drsnosrstého trpasličího jezevčíka jsem dostal jako dárek k mým 11. narozeninám. Od té doby se aktivně věnuji výstavám i chovu. Své psy si sám připravuji k loveckým zkouškám, sám předvádím na výstavách a sám si je upravuji.

Má chovatelská stanice „Vitoraz“ byla založena roku 1990 a od té doby v ní odchovávám drsnosrsté jezevčíky malých rázů. Za posledních 30 let z mého chovu vzešlo mnoho mezinárodních i národních šampionů krásy i práce, mnoho Světových vítězů FCI i WUT mladých i dospělých, Evropských vítězů, Bundessiegerů atp. Obzvláště úspěšný pro nás byl rok 2016, kdy se našim psům podařilo vyhrát prestižní tituly Best in group 1 a Best in group 1 junior na Světové výstavě v Moskvě, Best in group 1 na Evropské výstavě v Bruselu a res. Best in show na Světové speciální výstavě jezevčíků v Miláně. To vše s našimi 3 různými odchovanci. Tituly Světový vítěz a BOB příp. BOS se nám rovněž podařilo získat na několika posledních Světových výstavách – v Miláně v roce 2015, v Moskvě 2016, v Lipsku v roce 2017, v Amsterdamu roku 2018 a v Šanghaji v roce 2019. Těší nás i titul BIS3 nejlepší chovatelské stanice ze Světové výstavy Amsterdam 2018.

Psi z našeho chovu působí téměř ve 30 zemích mnoha kontinentů a mnozí z nich výrazně ovlivnili kvalitu chovu v zemích, kde žijí.

Kromě výstav a kynologických akcí v Evropě a Asii jsem se aktivně účastnil i několik výstav v USA, což pro mě bylo významným přínosem pro vytvoření celosvětové představy o úrovni chovu našeho plemene. Několik psů z mého chovu bylo do USA rovněž importováno a téměř 20 z nich získalo titul šampiona USA.

Výborný exteriér, vynikající pohyb, vyrovnaná a přátelská povaha jsou hlavními cíli mého chovu, to vše při respektování základních zdravotních atributů tohoto krásného plemene.

Od roku 2008 jsem rozhodčím pro skupinu IV. FCI a v současné době také pro skupinu IX. – veškerá společenská plemena. Do současné chvíle jsem posuzoval mnoho mezinárodních i klubových výstav v Belgii, ČR, Dánsku, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Japonsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku, Rusku, Slovensku, Slovinsku a Švýcarsku.

 


ZPĚT