Lysák Radovan

Narodil jsem se do kynologické rodiny. Můj děda byl myslivec a choval německé krátkosrsté ohaře od roku 1929. Byl také rozhodčím výkonu u loveckých psů. Můj otec se vydal jiným směrem a choval německé ovčáky. Mým prvním psem, když mi bylo 12 let, byla tedy fenka německého ovčáka Mura. Jako většina dětí jsem miloval sériál Čtyři tankisté a pes. A proto pro mou první fenku neexistovalo lepší jméno než jméno Šarikovy maminky.
Mým druhým psem byl již německý krátkosrstý ohař Kvido. Úspěšně jsem s ním absolvoval lovecké zkoušky a pak byl mým společníkem na mých prvních honech.
Děda byl pořadatelem velké soutěže v norování, takže u nás doma byli i další psi. Zejména jagdteriéři a jezevčíci. Mým dalším psem byla tedy fenka hrubosrstého jezevčíka. Mým vstupem do řad chovatelů byla fenka německého krátkosrstého ohaře Bella. První vrh štěňat mi dala krátce po mých 20. narozeninách.
V roce 1986 jsem potkal svou současnou manželku. Od dětství také vyrůstala se psy a právě ona byla důvodem, proč jsme v roce 1994 začali s chovem aljašských malamutů. V roce 1994 přibyl do naší domácnosti nový člen - Nero. Iva následně požádala FCI o chovatelskou stanici. Pro její název Inditarod jsme použili odvozeninu od názvu nejproslulejšího závodu psích spřežení – závodu Iditarod. V roce 1995 k nám domů přišla naše první holčička Conny.
Conny se stala zakladatelkou naší chovatelské stanice, byla naší první mezinárodní šampionkou a stala se matkou mnoha velmi úspěšných psů. Jejím synem byl také černobílý samec Smokey (Buffalo Bill Inditarod), jeden z našich nejúspěšnějších malamutů. Náš první BIS z mezinárodní výstavy, otec světové vítězky feny Delightful Anny Inditarod a světové vítězky mladých Shawnee Belle Inditarod.
V roce 2001 jsme z Itálie přivezli našeho nejúspěšnějšího malamuta - samce BradPitt Del Lago Degli Orsi (Brady - Evropský vítěz mladých, Evropský vítěz, Evropský veteránský vítěz, Světový veteránský vítěz a mnohonásobný BIS), otec mnoha šampionů a evropských a světových vítězů . Byl to PAN PES.
Smokey a Brady také hodně přispěli k populaci malamutů v mnoha zemích po celém světě. Od té doby jsme s manželkou odchovali mnoho velmi pěkných a úspěšných malamutů. Psi z našeho chovu nebo jejich potomci běhají v mnoha zemích světa.
Dlouho jsem měl sen, že jednou budu stát také ve výstavním kruhu jako rozhodčí. Stalo se to v roce 2015 a splnil jsem si svůj sen. Moje první výstava byla speciální výstava aljašských malamutů v Izraeli v roce 2015.
Dnes jsem mezinárodním rozhodčím pro FCI skupiny 4 a 5. Stále přemýšlím, zda bych si své schválení dále nerozšiřoval. Rád bych posuzoval ale pouze psy nebo skupiny plemen, které se mi líbí a mám k nim nějaký dřívější vztah. Ne rozšiřovat svou aprobaci za každou cenu. Mým cílem je tedy získat aprobaci pro některá plemena z FCI skupin 3, 7 a 8.
Ve výstavním kruhu jako posuzovatel rád uplatňuji to, co jsem jako vystavovatel vždy chtěl slyšet od rozhodčího. Psy komentuji nahlas, protože si myslím, že vystavovatelé často zaplatili hodně peněz a chtějí za ně dostat něco adekvátního. Doufám, že vystavovatelé budou s mou prací spokojeni.


ZPĚT